mapa obchodu
úvod
0
Doprava zdarma
Jak měřit velikost
Tabulky velikostí
Výhody nákupu
Nachádzate sa: Úvod / Aktuality / Zdravé obúvanie Vašich detí
zpět

Zdravé obúvanie Vašich detí

23.01.
2015
Ako vyberať detskú obuv? Podľa lekárskych štúdií sa viac ako 99% detí rodí so zdravými nohami. S pribúdajúcim vekom sa počet vád nôh zvyšuje ...
Alarmujúce je zistenie, že už tretina prváčikov prichádza do školy s nohami rozlične poškodenými v dôsledku nosenia nesprávnej obuvi. V rokoch 1998-2004 bolo rehabilitačným centrom Sarema Liberec s.r.o. vyšetrených 8400 detí predškolského veku s nasledujúcimi výsledkami: 4% detí bola bez nálezu, 90,8% detí malo chybné držanie tela, u 5,2% detí bol zistený kombinovaný nález a 68% detí malo ploché nohy.

Z uvedeného je zrejmé, že mnoho rodičov nevie, ako vyberať správnu obuv.

Čím sa nohy deformujú?

  • Nosením obuvi, ktorá dobre nepadne - príliš krátka, úzka alebo špicatá.
  • Širokú obuvou, v ktorej noha kĺže ku špici
  • Obzvlášť nebezpečné je nosenie špicatej obuvi s vysokými podpätkami.
  • Preťažovaním nôh neprimerane dlhou chôdzou a státím.
  • Nadmernou hmotnosťou, nedostatkom pohybu a chôdzou naboso po tvrdých a rovných podlahách.
 

 

Niekoľko všeobecných rád k obúvania detí a starostlivosť o zdravý vývoj ich nôh


So starostlivosťou o nohu je nutné začať hneď po narodení dieťaťa. Už úzke a tesné pančušky obmedzí pohyb detských nôh a môžu spôsobiť deformity.
Noha dieťaťa potrebuje k svojmu vývoju úplnú voľnosť pohybu a možnosť precvičovania nožnej svaloviny. Nebránime preto dieťaťu chôdzi a behu naboso po prírodných mäkkých podložkách, ako je piesok, tráva, lesná pôda pod.
Detská noha rastie, obuv nie. Kontrolujte pravidelne, či dieťa z obuvi nevyrástlo. U batoliat doporučujeme 1x mesačne, u predškolákov a mladších školákov za 2 - 3 mesiace u starších školákov za 4-5 mesiacov, u 15-ročných až 20-ročných raz za pol roka.
Nové topánky kupujte včas, keď je to potrebné. V súlade s rastom nohy platí - čím menšie dieťa, tým viac párov za rok. Poškodenie nôh vzniká, ak trvalo nosíme krátku obuv.
Dbajte na to, aby deti nosili obuv podľa účelu, ku ktorému bola vyrobená. Akokoľvek pohodlné športové gumotextilné alebo celogumená obuv sa nehodí k celodennému noseniu.
Nekupujte obuv na trhoviskách a detských burzách, nenechávajte deti nosiť obuv po starších súrodencoch.
Pravidelne prezerajte, ako dieťa obuv opotrebováva. Prehliadaním obuvi pomerne ľahko zistíme prvé príznaky deformácií. Nepodceňujte prezúvanie. Majte na pamäti, že obuv nie je len módnym doplnkom oblečenia Vášho dieťaťa, ale slúži hlavne ako podporný a stabilizujúci element zdravého vývoja jeho nôh.
 
zpětnahorutisk