mapa obchodu
úvod
0
Doprava zdarma
Jak měřit velikost
Tabulky velikostí
Výhody nákupu
Nachádzate sa: Úvod / Vybíráme obuv
zpět

Vyberáme obuv

Údaje lekárskych štatistík sú varujúce. Kým 99% detí sa rodí s absolútne zdravýma nohami, s pribúdajúcim vekom sa počet vád nôh zvyšuje - podľa niektorých údajov až na 67%. Alarmujúcim zistením je skutočnosť, že približne jedna tretina prváčikov prichádza do školy s nohami rozlične poškodenými v dôsledku nosenia nesprávnej obuvi. Táto nanajvýš znepokojujúce skutočnosť bola potvrdená prieskumom nôh detí, ktorý v rokoch 1997-1998 uskutočnili poprední odborníci z VUT Fakulty technologickej v Zlíne, Českej obuvníckej asociácie a pracovisko zdravotne nezávadného obúvania as KONTO Zlín. Odtiaľ je zrejmé, že pre mnoho rodičov je problémom rozpoznať pri nákupe zdravotne nezávadnú obuv od obuvi, ktorá môže poškodiť nohy dieťaťa mnohokrát na celý život.
 
Touto informácií si Vám dovoľujeme poradiť pri nákupe obuvi pre Vaše deti a uľahčiť rozhodovanie, ktorý z ponúkaných modelov v celej predajnej sieti je pre nich ten najvhodnejší.


Čím sa nohy deformujú

Deformity nôh vznikajú predovšetkým nosením obuvi, ktorá dobre nepadne - je buď príliš krátka, príliš úzka alebo špicatá. Na druhej strane aj príliš široká obuv, kde noha kĺže ku špici, spôsobuje vážne poškodenie nohy. Ďalšími rizikovými faktormi sú: preťažovanie nôh neprimerane dlhou chôdzou a státím, nadmerná telesná hmotnosť, nedostatok pohybu a chôdza naboso po tvrdých a rovných podlahách.


Nevhodná dětská obuv
 
"Nosenie príliš krátke obuvi ohrozuje zdravie nôh"



Zvláštnosti stavby detskej nohy


Detská noha sa od nohy dospelého človeka líši v mnohých anatomických aj funkčných vlastnostiach:
 
  • Noha dieťaťa veľmi rýchlo rastie, mení sa v dĺžke, šírke aj v proporciách. Noha malého dieťaťa rastie v priemere 15 až 18 mm za rok, u starších detí 8 - 12 mm.
  • Kosti nohy malého dieťaťa sú dlho chrupavkovité, teda mäkké a schopné sa rýchlo deformovať buď zlou obuvou, alebo nadmerným zaťažením.
  • Detské nohy majú zníženú citlivosť voči bolesti a tlaku. Z toho dôvodu sú deti oblečená tým, že budú nosiť príliš krátku alebo inak nepadnoucí obuv, bez toho aby si toho boli vedomé.


Ako spoznáme zdravotne nezávadnú detskú obuv


Tvar obuvi


Detská obuv musí mať dostatočne priestrannú, guľatú špičku, ktorá poskytuje dostatok miesta pre prsty. Čím rovnejší je vnútorná hrana obuvi, tým lepšie, lebo palec je v prirodzenej polohe a nie je tlačený k ostatným prstom. Varujeme pred špicatou obuvou, pretože spôsobuje deformity prstov (vbočený palec, vybočený malíček, kladivkové prsty.)

 Správný tvar dětské obuvi

"Správny tvar detskej obuvi"
 Nevhodný tvar dětské obuvi

"Nevhodný tvar detskej obuvi"


Materiál zvršku

Ideálnym materiálom pre výrobu obuvi je prírodná useň. Jej najdôležitejšou vlastnosťou je prispôsobivosť anatomickému tvaru nohy, priedušnosť, mäkkosť a možnosť absorpcie vlhkosti. Poroméry, koženky a plasty sú nepriedušné, neprispôsobivé tvaru nohy užívateľa. Vzniká nepriaznivé klímu vnútri obuvi s možnosťou tvorby plesní, ohrozujúcich zdravie.

Stélka v obuvi


Detské nohy sa pomerne veľa potia, pričom najväčším zdrojom vlhkosti je plôška nohy. Preto musí byť každá obuv, zvlášť potom obuv uzavretých strihov, vo vnútornej nášľapnej časti vybavená stielkou alebo vkladacou vložkou zo savého materiálu (useň, textil).

Opätok


Noha v obuvi musí byť dokonale fixovaná. Nesmie dochádzať k nežiaducim bočným pohybom pätovej časti nohy. Preto každá detská obuv uzavretých strihov, resp. sandálová s plnou pätou, musia mať dostatočne tuhý, vysoký a dlhý opätok, tj. vnútorný dielec v pätovej časti zvršku obuvi.

opatek

"opätok"


Strih zvršku obuvi


Dobrú fixáciu obuvi zaisťuje tiež vhodný strih zvršku, pretože drží pevne nohu proti opätku a bráni posunu nohy v obuvi. Odporúčame obuv šnurovacie, poprípade uzatváranú pásikom na sponu či suchý zips. V najmenších veľkostných skupinách vyberajte obuv výhradne členkovú.


vhodný střih dětské obuvi

"Vhodný strih obuvi pre najmenšie deti
šnurovacia členková obuv "
 

Ohybnosť obuvi


V mieste, kde sa noha pri chôdzi ohýba (tj. V oblasti prstových kĺbov) musí byť obuv čo najohybnejšia. Tuhá a nepoddajná obuv zvyšuje únavu a narušuje pohodlie chôdze a zdravý vývoj nôh. Ohybnosť (flexibilitu) ovplyvňuje ako druh použitého vrchného materiálu a strihové riešenie, tak najmä druh, hrúbka a tuhosť podošvy. Čím silnejšie je podošva, tým je obuv tuhšia. Odporúčame pri výbere obuvi vyskúšať, aký odpor kladie topánka pri ohybe špičky smerom k priehlavku.

ohebnost obuvi


Tlmiace vlastnosti obuvi

Nohy sú ohrozované aj neustálymi tvrdými dopadmi na betón, asfalt, dlažbu - to sa časom môže prejaviť opotrebovaním kostí, kĺbov a kĺbových chrupaviek dolných končatín a poškodením chrbtice. Prevenciou je podošva s dobrými tlmiacimi vlastnosťami (styropor, guma, termoplastický elastomér-TPE, polyuretán-PUR), penové vlepovacia alebo vkladacie vložky (šľahaný prírodný latex), anatomicky tvarované stielky (fusbety) z pružných materiálov.

Podpätok



Podpätky u detskej obuvi musia byť čo najnižšie s veľkou plochou pre udržanie stability dieťaťa. Obuv s vysokými, štíhlymi podpätkami pre deti zásadne neodporúčame.

Hmotnosť obuvi


Často zanedbávanou vlastnosťou obuvi je jej hmotnosť. Tá má byť čo najmenší, najmä keď si uvedomíme, že dieťa urobí za deň 18 až 20 tisíc krokov.


Základné predpoklady pre nákup správne padnúca obuvi



Při každém nakupování obuvi žádejte kvalifikované přeměření velikosti nohou dítěte.

Měření dělky nohy - dětská obuv

"Meranie dĺžky nohy - vzdialenosť medzi posledným
bodom oblúku päty a koncom najdlhšieho prsta "



Obuv musí dobre padnúť ako do dĺžky, tak do šírky. Detská obuv musí byť vpredu pred prstami o 10 až 15 mm dlhšia než noha. Asi polovicu tohto voľného priestoru v špici, ktorému hovoríme nadměrek, slúži ako rezerva pre voľný pohyb prstov pri predĺžení nohy za chôdze, polovica pre rast.

nadměrek  správně padnoucí obuv

 široká obuv
"Nadměrek (10-15 mm)"
"Správne padnúca obuv do dlžky aj do šírky" "V širokej obuvi noha klže"      

 



 

Šírka (resp. Obvodová skupina) obuvi musí zodpovedať obvodu nohy v mieste prstových kĺbov a je tiež veľmi dôležitá pre správne obúvanie detí. Štíhla noha v príliš širokej obuvi kĺže pri chôdzi do nadmerku a poškodzuje prsty tlakom na obuv. Úzka topánka obmedzuje krvný obeh a deformuje prednú časť nohy. Šírka obuvi českej výroby býva na obuvi označená veľkými písmenami:


E - veľmi štíhle nohy

F - štíhle

G - stredne široké

H - široké


Rozmery nôh meriame v stoji a vždy sa meria obe nohy. Každú obuv dieťaťu preskúšajte obutím.

Je bezpodmienečne nutné, aby dieťa obuv pred zakúpením riadne vyskúšalo. Neodporúčame skúšať obuv bez predchádzajúceho premerania nohy, len klasickým spôsobom - tlakom prsta na špičku obuvi zisťovať veľkosť nadmerku. Deti často reflexne pokrčia prsty, čo vedie k nákupu krátkej obuvi ako už bolo uvedené, deti majú zníženú hranicu citlivosti na tlak a bolesť, preto nám nemôžu s určitosťou potvrdiť, že im obuv nepadne.

nadměrka - obuv

"Nie je vhodné skúšať veľkosť nadmerku
iba tlakom prsta na špičku obuvi "


Je vhodné, aby dítě zkoušelo celý pár obuvi a aby se v nové obuvi prošlo po prodejně. Sledujeme při tom, zda obuv neklouže z paty.
zpětnahorutisk